Jimmie Open

Jimmie Open results. January 26, 2013 at Jamestown, ND.

Brackets/Results at TrackWrestling.com

125 – No Bracket

133
1st Place – Eric Orozco of South Dakota State University
2nd Place – Coby Horner of Jamestown College, ND
3rd Place – Riley Miller of MSU-Northern
4th Place – Edward Wilson of Jamestown College, ND
5th Place – Doug O`Hara of MSU-Northern
Round 1
Riley Miller (MSU-Northern) won by pin over Edward Wilson (Jamestown College, ND) (Pin 1:19)
Eric Orozco (South Dakota State University) won by pin over Doug O`Hara (MSU-Northern) (Pin 3:31)
Round 2
Coby Horner (Jamestown College, ND) won by major decision over Doug O`Hara (MSU-Northern) (Maj 11-2)
Eric Orozco (South Dakota State University) won by decision over Riley Miller (MSU-Northern) (Dec 7-3)
Round 3
Eric Orozco (South Dakota State University) won in tie breaker – 1 over Coby Horner (Jamestown College, ND) (TB-1 3-2)
Edward Wilson (Jamestown College, ND) won by decision over Doug O`Hara (MSU-Northern) (Dec 5-3)
Round 4
Coby Horner (Jamestown College, ND) won by decision over Edward Wilson (Jamestown College, ND) (Dec 6-0)
Riley Miller (MSU-Northern) won by major decision over Doug O`Hara (MSU-Northern) (Maj 10-0)
Round 5
Coby Horner (Jamestown College, ND) won by decision over Riley Miller (MSU-Northern) (Dec 3-1)
Eric Orozco (South Dakota State University) won by decision over Edward Wilson (Jamestown College, ND) (Dec 5-2)

141
1st Place – Dillon Kifer of Jamestown College, ND
2nd Place – Will James of South Dakota State University
3rd Place – Jordan Delp of Dickinson State
4th Place – Antonio Borden of Jamestown College, ND
5th Place – Dillon Seely of MSU-Northern
6th Place – Joe Wilkins of Jamestown College, ND
1st: Dillon Kifer (Jamestown College, ND) won by decision over Will James (South Dakota State University) (Dec 8-6)
3rd: Jordan Delp (Dickinson State) won by pin over Antonio Borden (Jamestown College, ND) (Pin 6:41)
5th: Dillon Seely (MSU-Northern) won by pin over Joe Wilkins (Jamestown College, ND) (Pin 3:28)

149
1st Place – Tyler Diamond of North Dakota State
2nd Place – Chase Burns of Great Falls- MT
3rd Place – Samuel Brown of Jamestown College, ND
4th Place – Trevor Goss of MSU-Northern
5th Place – Luke Zeiger of Great Falls- MT
6th Place – Jevon Schnaubert of Jamestown College, ND
1st: Tyler Diamond (North Dakota State) won by decision over Chase Burns (Great Falls- MT) (Dec 10-5)
3rd: Samuel Brown (Jamestown College, ND) won in sudden victory – 1 over Trevor Goss (MSU-Northern) (SV-1 6-4)
5th: Luke Zeiger (Great Falls- MT) won by pin over Jevon Schnaubert (Jamestown College, ND) (Pin 4:33)

157
1st Place – Eli Hinebauch of MSU-Northern
2nd Place – Sean Havlovic of Northern State University
3rd Place – Nick Schmidt of Great Falls- MT
4th Place – Chad Cebulski of Great Falls- MT
5th Place – Jaykob Miller of Jamestown College, ND
6th Place – Thomas Cooper of MSU-Northern
1st: Eli Hinebauch (MSU-Northern) won by pin over Sean Havlovic (Northern State University) (Pin 1:57)
3rd: Nick Schmidt (Great Falls- MT) won by pin over Chad Cebulski (Great Falls- MT) (Pin 2:43)
5th: Jaykob Miller (Jamestown College, ND) won by decision over Thomas Cooper (MSU-Northern) (Dec 4-1)

165
1st Place – Michael Nord of Jamestown College, ND
2nd Place – Ben Schwery of South Dakota State University
3rd Place – Johnathon Gonzalez of Jamestown College, ND
4th Place – Jason Armitage of Dickinson State
5th Place – Wesley Grew of South Dakota State University
Round 1
Michael Nord (Jamestown College, ND) won by pin over Johnathon Gonzalez (Jamestown College, ND) (Pin 1:42)
Jason Armitage (Dickinson State) won by decision over Wesley Grew (South Dakota State University) (Dec 8-4)
Round 2
Ben Schwery (South Dakota State University) won by pin over Jason Armitage (Dickinson State) (Pin 2:25)
Johnathon Gonzalez (Jamestown College, ND) won by pin over Wesley Grew (South Dakota State University) (Pin 1:49)
Round 3
Ben Schwery (South Dakota State University) won by tech fall over Wesley Grew (South Dakota State University) (TF 16-0)
Michael Nord (Jamestown College, ND) won by pin over Jason Armitage (Dickinson State) (Pin 2:17)
Round 4
Michael Nord (Jamestown College, ND) won by pin over Ben Schwery (South Dakota State University) (Pin 1:11)
Johnathon Gonzalez (Jamestown College, ND) won by decision over Jason Armitage (Dickinson State) (Dec 7-2)
Round 5
Ben Schwery (South Dakota State University) won by decision over Johnathon Gonzalez (Jamestown College, ND) (Dec 7-1)
Michael Nord (Jamestown College, ND) won by pin over Wesley Grew (South Dakota State University) (Pin 1:29)

174
1st Place – Troy Morisette of South Dakota State University
2nd Place – Jared Miller of MSU-Northern
3rd Place – Conner Monk of Minnesota State University-Moorhead
4th Place – Casey Park of Great Falls- MT
5th Place – Lane Oversen of Dickinson State
Round 1
Conner Monk (Minnesota State University-Moorhead) won by pin over Lane Oversen (Dickinson State) (Pin 0:43)
Troy Morisette (South Dakota State University) won in sudden victory – 1 over Jared Miller (MSU-Northern) (SV-1 6-2)
Round 2
Troy Morisette (South Dakota State University) won by pin over Casey Park (Great Falls- MT) (Pin 6:00)
Jared Miller (MSU-Northern) won by decision over Conner Monk (Minnesota State University-Moorhead) (Dec 9-2)
Round 3
Jared Miller (MSU-Northern) won by pin over Casey Park (Great Falls- MT) (Pin 2:54)
Troy Morisette (South Dakota State University) won by major decision over Lane Oversen (Dickinson State) (Maj 11-3)
Round 4
Casey Park (Great Falls- MT) won by decision over Lane Oversen (Dickinson State) (Dec 8-5)
Troy Morisette (South Dakota State University) won by decision over Conner Monk (Minnesota State University-Moorhead) (Dec 8-6)
Round 5
Conner Monk (Minnesota State University-Moorhead) won by pin over Casey Park (Great Falls- MT) (Pin 1:12)
Jared Miller (MSU-Northern) won by tech fall over Lane Oversen (Dickinson State) (TF 17-0)

184
1st Place – Trey Hable of South Dakota State University
2nd Place – Hunter Weddington of South Dakota State University
3rd Place – Matt Beehler of Minnesota State University-Moorhead
4th Place – Austin Werre of Jamestown College, ND
5th Place – Antonio Rivera of Jamestown College, ND
Round 1
Trey Hable (South Dakota State University) won by pin over Austin Werre (Jamestown College, ND) (Pin 1:46)
Matt Beehler (Minnesota State University-Moorhead) won by decision over Antonio Rivera (Jamestown College, ND) (Dec 2-1)
Round 2
Hunter Weddington (South Dakota State University) won by pin over Matt Beehler (Minnesota State University-Moorhead) (Pin 5:43)
Trey Hable (South Dakota State University) won by pin over Antonio Rivera (Jamestown College, ND) (Pin 0:55)
Round 3
Hunter Weddington (South Dakota State University) won by decision over Antonio Rivera (Jamestown College, ND) (Dec 8-4)
Matt Beehler (Minnesota State University-Moorhead) won by decision over Austin Werre (Jamestown College, ND) (Dec 5-0)
Round 4
Hunter Weddington (South Dakota State University) won by decision over Austin Werre (Jamestown College, ND) (Dec 7-0)
Trey Hable (South Dakota State University) won by pin over Matt Beehler (Minnesota State University-Moorhead) (Pin 1:29)
Round 5
Trey Hable (South Dakota State University) won by pin over Hunter Weddington (South Dakota State University) (Pin 0:47)
Austin Werre (Jamestown College, ND) won by medical forfeit over Antonio Rivera (Jamestown College, ND) (MFF)

197
1st Place – Garrett DeMers of MSU-Northern
2nd Place – Payton Duplayee of Northern State University
3rd Place – Jorrell Jones of MSU-Northern
4th Place – Jasper Garr of Dickinson State
Round 1
Garrett DeMers (MSU-Northern) won by pin over Jasper Garr (Dickinson State) (Pin 1:11)
Payton Duplayee (Northern State University) won by decision over Jorrell Jones (MSU-Northern) (Dec 9-4)
Round 2
Garrett DeMers (MSU-Northern) won by pin over Payton Duplayee (Northern State University) (Pin 4:29)
Jorrell Jones (MSU-Northern) won by pin over Jasper Garr (Dickinson State) (Pin 1:12)
Round 3
Garrett DeMers (MSU-Northern) won by decision over Jorrell Jones (MSU-Northern) (Dec 2-0)
Payton Duplayee (Northern State University) won by pin over Jasper Garr (Dickinson State) (Pin 6:25)

285
1st Place – Luke Michaelson of Minot State University
2nd Place – David Lopez of Great Falls- MT
3rd Place – Travis Williams of MSU-Northern
4th Place – Steve Holliman of Jamestown College, ND
5th Place – Meyer Bohn of Dickinson State
6th Place – Tyler Wibstad of Jamestown College, ND
1st: Luke Michaelson (Minot State University) won by decision over David Lopez (Great Falls- MT) (Dec 14-13)
3rd: Travis Williams (MSU-Northern) won by pin over Steve Holliman (Jamestown College, ND) (Pin 4:01)
5th: Meyer Bohn (Dickinson State) won by pin over Tyler Wibstad (Jamestown College, ND) (Pin 0:51)

Click Here: NRL Telstra Premiership

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *